איזה כלי כדאי ללמוד

איזה סוג של נגנים אתם רוצים להיות? לנגן לכיף? לנגן לחבר'ה? להיות נגנים מקצועיים בעתיד? מהו הסגנון שמעניין אתכם? לשם מה אתם באים ללמוד את הכלי?

אלו הן חלק מהשאלות איתן תתמודדו בתחילת הדרך. אנחנו, כמובן, נהיה שם לעזור, לייעץ ולתמוך בבחירה. כדי לנסות ולהקל עליכם בבחירת הכלי אנו מביאים בפניכם הסבר קצר על מגוון הכלים.

גיטרה :

images (2)

 מגיל צעיר אנחנו פוגשים את הגיטרה אצל החברה בקומזיץ, אצל השכן שמתאמן, וסתם ברחוב אצל אנשים שיושבים, מנגנים ושרים. בגיטרה ההגעה לתוצאות היא יחסית מהירה וקלה ועם התוצאות גם הביטחון העצמי של התלמיד עולה. כמובן- הכל תלוי בהתמדה. הכלי הוא פשוט כיפי!

ישנן כמה סוגי גיטרות. הידועות ביותר הן הגיטרה קלאסית, החשמלית והאקוסטית. הגיטרה נמנית על משפחת כלי המיתר ומנגנים עליה בעזרת הפריטה באצבעות ובעזרת המפרט. ככל שהתלמיד גדל כך יוקל לו מהבחינה הפיזית- אצבעותיו פשוט גדלות.

גיטרה בס

אחד הכלים בעל החשיבות העצומה ביותר במוזיקה!

הגיטרה בס, יחד עם התופים, מהווה משענת לכל הרכב, בכל סגנון. הגיטרה בעלת ארבעה מיתרים וקולה כשמה- בס! 

הבסיסט (נגן הבס) נמצא מאחור, ושולט במבנה עליו יושבת ההרמוניה והגרוב. במילים אחרות -בסיסו של ההרכב נשען ומושתת על הבסיסט. אמנם לתלמיד בס מתחיל יכול להיות מעט משעמם לנגן לבד, אך בתוך הרכב, גם המתחיל שבמתחילים ירגיש שהוא משמעותי ביותר.

פסנתר:

1593638

לפסנתר רפרטואר עצום ומופלא. זהו כלי שמטיבו מנגן גם את ההרמוניה וגם את המלודיה, ולכן אפשר להישבות בקסמיו גם בנגינה אינדיבידואלית בקלות. כמובן – אפשר לנגן בפסנתר גם כחלק מהרכב, ואפילו כסולן. כלי זה משתלב כמעט בכל סגנון מוזיקלי שבנמצא. בסיס הנגינה בפסנתר הוא פשוט – אולי פשוט יותר מכל כלי אחר – פשוט לוחצים על הקליד, והצליל מופק. דבר זה בוודאי מעודד, כי אפשר מיד בתחילת הלימוד לשמוע מוזיקה. יחד עם זאת – הרפרטואר ואפשרויות הנגינה לפסנתר מגיעות לרמות וירטואוזיות גבוהות. הכלי תמיד יאתגר, וכמו כל כלי – האימון מאוד מומלץ על מנת להתפתח.
כמובן – קניית פסנתר, ואפילו פשוט, היא לא דבר זול, הוא תופס מקום, ומומלץ לכוון אותו פעם בשנה. פתרון אפשרי המספק חלק מהאנשים, ואשר מאפשר לנגן בשקט, הוא רכישת פסנתר חשמלי.
אפשר גם להשתמש באורגנית. לאורגנית יש אפשרות למקצבים אוטומטיים, והיא מפתה כ"כלי שמח" בזכות כך. דבר זה מתאים לחלק מהאנשים הרבה יותר מאשר הפסנתר, אשר בו צריך ללמוד לקרוא תווים בשתי ידיים ובשני מפתחות בו זמנית. האורגנית מתוכננת כך שביד שמאל מנגנים תבניות אקורדים, שהאורגנית מפתחת אותן לליווי מוזיקלי שלם, וביד ימין מנגנים את המלודיה. כמובן – אם רוצים לעבור בשלב מסוים לפסנתר, ובשורה התחתונה – כמעט כל קלידן רציני יגיע לפסנתר בשלב זה או אחר – דרושה הסתגלות מסוימת.

תופים:

images (1)

אם לילדכם יש נטיית יתר לתופף על השולחן תוך כדי האוכל או סתם תוך כדי שיחה ביניכם אז כנראה שהוא נוטה לכיוון משפחת הקצב ומקצבי התופים. עם זאת, ישנם כמה דברים שצריך לדעת על התופים, התופים הם הכלי היחידי אשר מפעיל בו זמנית את ארבעת הגפיים, מה שמצריך קוארדינציה מעל לנורמה. עניין נוסף הוא שהכלי עצמו הוא גדול משאר הכלים ועל כן העדיפות העליונה היא שהם יהיו במצב נייח- מה שמצריך פינה בבית. זה המקום לציין כי ישנם מקרים בהם בית הספר מספק מפתח לחדר בו נמצאים התופים של בית הספר על מנת שזה האחרון יוכל להתאמן עד להחלטה אם זה הכיוון של הילד והאם לקנות סט תופים משלו.

חלילית:

חלילית

בינינו, לחלילית יש הרבה פעמים דימוי קצת ילדותי, קצת זול. פשטות הנגינה בחלילית, עלותה היחסית זניחה של החלילית הפשוטה גורמים לזילות בכלי הקטן ענק הזה.
נגלה לכם סוד קטן: החלילית היא כלי רציני בפני עצמו, עם מסורת מפוארת. מדובר בכלי אשר מככב בתחומי המוזיקה העתיקה, המודרנית והקלה. תוכלו למצוא חליליות בהרבה מאוד הרכבים שעוסקים בתחום.  

יחד עם זאת, האצבוע, הסנכרון בין הנשיפה לשאיפה והתאוריה, מהווים את הבסיס הטוב ביותר לעולם המוזיקה בכלל ולרוב כלי הנשיפה בפרט. כמו בגיטרה, ההגעה לתוצאות היא יחסית מהירה- מספיק לנשוף בפשטות, וכבר יצא צליל. כמה תווים מספיקים כדי להתחיל ולנגן מנגינות קלילות ומוכרות. בנוסף, החלילית היא כלי שאפשר לשאת אותו בקלות לכל מקום, ולכן אנו בהחלט ממליצים לכל אחד ואחת ללמוד חלילית.

כינור:

mp900178891

הכינור מקסים אנשים רבים. כדי להתפתח ולהצליח להוציא ממנו את הקסם. יש לדעת כי פיתוח השמיעה והקואורדינציה, כמו גם המאבק באחיזה נכונה של הכינור, הם מעט סיזיפיים ועל כן יש להתאמן יותר מכלים אחרים. הגמול הוא כלי נהדר, כובש, בעל רפרטואר רחב, אשר אפשר להשתלב עמו כמעט בכל סגנון והרכב.

סקסופון :

yamaha_tenor_saxophone_yts475

סקסופון לעומת כלי נשיפה אחרים הומצא יחסית מאוחר. הוא הומצא במאה התשע עשרה. הכלי אמנם עשוי ממתכת אך הוא שייך לכלי הנשיפה מעץ וזאת בגלל שהפיה שלו מורכבת מעלה או לשונית מעץ שבלעדיה איננו יכולים להפיק את הצליל. ככלל, כלי הנשיפה מעץ הם ברובם בעלי לשונית מעץ בודדת או כפולה ויצירת הצליל היא בהרעדת העלה ע"י נשיפה. סקסופון בנוי משלושה חלקים: גוף שבסופו פעמון, צוואר מעוקל ופיה. כמו בגיטרה, לגילו של התלמיד יש משקל בבחירת לימוד כלי זה. ככל שהתלמיד גדל, כך ריאותיו מפותחות יותר. עניין ההתמדה בכלי מאוד חשוב להתקדמות אבל בסוף, עם כל הרגש, יוצא סאונד שיגרום לכולנו לנחת. הרבה נחת.

 קלרינט :

clarinetplastic

חולם להיות כלייזמר? להרקיד בחתונות? אתה בכיוון של ג'אז? תמיד ראית את עצמך בפילהרמונית? בהחלט לא התבלבת. הקלרינט הוא כלי רב גווני המופיע בסגנונות שונים. זוכרים את "פטר והזאב"? קלרינט. פסטיבל הכלייזמרים בצפת? קלרינט. קלטת וידאו אבודה בה גילית שההורים שלך הלכו לקונצרטים קלאסיים? גם שם היה קלרינט. מדובר בכלי נשיפה עם מנעד (מן- עד=מהצליל הכי נמוך, עד הצליל הגבוה ביותר) מהגדולים ביותר. הקלרינט הוא חלק ממשפחת כלי הנשיפה.

מבחינה מכאנית – קלרינט הוא כלי נשיפה פרימיטיבי, כל קלאפה נמצאת בין שני פוסטים (עמודי מתכת) התקועים בגוף הכלי.
קלרינטים פשוטים עשויים מפולימרים שונים- למשל פלסטיק. קלרינטים איכותיים יותר בנויים מעץ גרינדילה. בכדי להפיק צליל ראשוני בקלרינט דרוש הרבה סובלנות והתמדה, בסופו של יום הצליל שהוא מפיק לאחר לא הרבה זמן הוא נעים לאוזן עדין, ונוגע.

חליל צד :

חליל צד

חליל-צד הוא אחד מכלי הנשיפה הפופולריים והאהובים ביותר. קל לראות שנגן החליל מפעיל את שפתיו בצורה מיוחדת בזמן הנגינה. יותר קשה לראות את הפעולה שעושה החלילן במסלול הקול שלו בזמן הנגינה (החזה, הגרון וחללי הראש), בדומה לפעולת השירה, אך למעשה הפקת הצליל בחליל תלויה לא פחות בפעולה זו. בשל מבנהו המיוחד של החליל מתקיים קשר ישיר וכמעט בלתי אמצעי בין קולו של הנגן לבין צליל החליל בזמן הנגינה. לכן אולי יותר מבכל כלי אחר החליל יכול לבטא את קולו האישי והפנימי של הנגן, וזהו, לדעתנו, סוד קסמו האמיתי של החליל, מעבר לצליל הנעים והיפה.

חצוצרה :

trumpet700EternaII

חצוצרה היא כלי נגינה ממשפחת כלי הנשיפה ממתכתמנעדה הוא הגבוה ביותר מכל כלי הנשיפה ממתכת, גבוה יותר מזה של הטובה, של הטרומבון וקרן היער. בימינו החצוצרה לוקחת חלק ארי כמעט בכל סוגי המוזיקה, ממוזיקה קלאסית, דרך ג'אזמוזיקת עולםבלוז ועד פופ. עבודת השפתיים בחצוצרה היא הקשה מכל, שם בעצם מתבטא כל הצליל, הקושי הוא לסגור את השפתיים בצורה נכונה וטובה שתפיק צליל כמו שצריך.